در کوچه پس کوچه هاي نمدمالها

کد خبر: 21999 تاریخ انتشار: 1397/09/08
نمایش: 258
اخبار
خرقه فراموشي برتن نمد شهرکرد
خرقه فراموشي برتن نمد شهرکرد نمد مالي يکي از کهن ترين هنرهاي سنتي مردمان استان است که داراي قدمتي طولاني مي باشد.
 
توليد نمد در استان تقريبا به قبل از اسلام بر مي گردد و با توجه به اينکه توليد آن راحت بوده و مواد اوليه آن نيز در دسترس عشاير منطقه مي باشد به راحتي توليد و از جمله هنرهاي شاخص استان محسوب مي شود.
 
از همان ابتدا بيشترين و اصلي ترين موارد استفاده از نمد به عنوان زيرانداز (تک نمد) و گاها پوشش هاي پشمي  (شنل ، جليقه ، پاپوش ، جوراب و کمربند) کلاه، زين اسب و... بوده است ، که در گذشته و در قالب نمدهايي با نقوش سفيد مشکي و قهوه‌اي توليد مي‌شد.
 امروزه اشکال ديگري نيز از نمد در کارگاه‌هاي نمدمالي توليد مي‌شود که بسياري از آن‌ها ريشه تاريخي و شکلي روزآمد دارند و ازجمله اين محصولات مي‌توان به کلاه نمدي، جليقه ، کليه‌بند، زيرانداز نمدي قابل‌استفاده در صندلي ماشين براي رانندگان، زيراندازهاي سنتي با اشکال جديد و... اشاره کرد. 
با توجه به اينکه هنوز هم عشاير کوچ‌نشين در ايران وجود دارند، کف بسياري از سياه‌چادرهاي عشاير منقوش به نمدهاي زيبا است و بر دوش برخي از چوپانان عشاير هنوز هم مي‌توان پوشش‌هاي نمدي يا همان شنل ديد.
سبک بودن، قابليت حمل راحت، ضد سرما و گرما و ضد رطوبت بودن  از مزايا و ويژگي‌هاي مثبت اين صنعت دستي به شمار ميرود.
  اين محصول بد معرفي‌شده است و اغلب از آن تنها به‌عنوان يک پوشش گرمابخش ياد مي‌شود درحالي‌که مي‌تواند به عنوان مسکني براي دردهاي رماتيسمي، استخواني و ناراحتي‌هاي قلبي مورداستفاده قرار گيرد. ميبايست معرفي اين هنر اصيل در کنار ساير هنرها و صنايع بومي و سنتي استان توسط متوليان حوزه فرهنگ قرارگيرد چراکه اگر اين هنر اصيل و هنرهاي از اين‌ دست از همان دوران کودکي و در کتب درسي به دانش آموزان (که البته پيش تر در کتاب حرفه و فن دوران دبيرستان بود} همچنين از طرف رسانه هاي جمعي معرفي شود، مي‌تواند در آينده يکي از گزينه‌هاي انتخابي آنان براي حرفه و شغل باشد. 
درگذشته اين پيشه به‌صورت استاد و شاگردي آموزش داده مي‌شد، اما هم‌اکنون بستگي به استقبال افراد براي فراگيري اين حرفه دارد که متأسفانه امروزه‌ با تغيير نگرش‌ها خصوصاً در بين نسل جوان اين استقبال خيلي کم و به‌ندرت است.
با توجه به اينکه رشته نمدمالي رشته بومي استان است، داراي طرح‌هايي سنتي و از پيش تعريف‌شده است که بايد سعي شودبا حفظ سنت‌ها و بدون آسيب به آن طراحي‌ها اين را به‌روز کنيم همچنين برنامه‌ريزي‌هايي نيز صورت گيرد که بتوانيم اين رشته را بيشتر از قبل درزمينه  توليد و فروش محصولاتش فعال کنيم.
با توجه به گزارش فوق  از  اين محصول همچنين قدمت ۱۰ هزارساله اين هنر بومي و اصيل و ظرفيت خوب بازارهاي جهاني براي عرضه اين محصول مي‌طلبد بيش‌ازپيش براي معرفي و آموزش اين هنر تلاش شود و متوليان فرهنگ تدابيري براي جلوگيري از انقراض آن چون ديگر هنرهاي اصيل که در دست فراموشي است بينديشند. ناگفته نماند، رسانه‌ها به‌عنوان يکي از قدرتمندترين ابزارهاي عصر کنوني مي‌توانند نقش مؤثري در اين زمينه ايفا کرده و اقبال عمومي را نسبت به اين هنر ارزشمند و توليدات آن ايجاد کنند.


ولي الله شاهرخي فر
برگريزان 1397

افزودن دیدگاه